מתי פונים לרבנות הראשית

רבני ירושלים התירו להפעיל ניידות עם סיירים יהודים

סיעת יהדות התורה דורשת להתייעץ ברבנות הראשית, בטענה שמדובר בצעד בעל השלכות ארציות ובהפרה של הסטטוס-קוו

הרבנים הראשיים לירושלים, אריה שטרן ושלמה עמאר, לאחר ההודעה על בחירתם. 21102014 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90הרבנים הראשיים לירושלים, אריה שטרן ושלמה עמאר, לאחר ההודעה על בחירתם. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אתמול, שבת, הופעלו בירושלים ניידות ביטחון עירוניות, שבחלקן היו סיירים יהודים. הניידות הופעלו בעקבות גל הטרור בעיר באישור של הרבנים הראשיים לירושלים, הרב שלמה עמאר והרב אריה שטרן.

באתר חרדים 10 מציינים כי אחרי שההצעה להפעיל בשבת גם סיירי ביטחון יהודים עלתה בהנהלת העיר, ביקש יו"ר סיעת ש"ס בירושלים, נתי לסרי, להפנות את השאלה אל רבני העיר. לסרי שוחח בעניין עם עמאר. בשיחה סוכם כי העירייה תפנה את השאלה בפירוט אל שני הרבנים.

שני רבני העיר ירושלים התייעצו והחליטו לבדוק עם המשטרה את נחיצות ההפעלה של הניידות העירוניות בשבתות. הם קבעו כי אם יתברר שאכן מדובר בפיקוח נפש יתירו את הפעלת הניידות. הרב עמאר שוחח עם אנשי המשטרה. מפקד המחוז, ניצב משה אדרי, הסביר כי יש צורך גדול בניידות העירוניות והרבנים התירו את השימוש בהן.

הרבנים העבירו הנחיות לאחראי הביטחון בעירייה, כדי להפחית את חילול השבת. בין השאר הסבירו כי אין לכבות את כלי

עיריות אחרות עלולות לחקות את ירושלים, ולכן רק הרבנים הראשיים לישראל יכולים לקבוע הלכות בנושא

הרכב בעת החלפת משמרות.

ביהדות התורה זועמים על העירייה, שפעלה לפי פסק ההלכה של רבני העיר ולא המתינה לפסיקת הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו. באתר חרדים 10 נכתב כי הסיבה לתגובה הזועמת של יהדות התורה היא התנגדות הסיעה לרבנים שנבחרו לאחרונה.

יו"ר סיעת דגל התורה, אליעזר ראוכברגר, אמר בין השאר: "מדובר בצעד בעל השלכות ארציות. עיריות אחרות עלולות לחקות את ירושלים, ולכן רק הרבנים הראשיים לישראל יכולים לקבוע הלכות בנושא. ביום שישי הסיעה דרשה שלא להפעיל את הניידות השבוע בשל איושן על ידי יהודים. לצערנו הרב, העירייה לא נענתה לדרישתנו ואנו רואים זאת בחומרה וסבורים שמדובר בהפרה של הסטטוס-קוו. לא נסכים שהדבר יישנה גם בשבוע הבא".

בסיעת ש"ס הביעו תמיכה בעמדתו של ראוכברגר.

מעיריית ירושלים ומלשכת הרב עמאר לא התקבלה תגובה. לשכת הרב שטרן אישרה את הפרטים.

לידיעה בחרדים 10איך תוכל לפעול?