חלק בלתי נפרד

החרדים דורשים תקציבים, ביטול הקלות בגיור, שינוי חוק הגיוס

המפלגות החרדיות מעלות דרישות שונות התמורה לתמיכה בנתניהו לאחר הבחירות – אם יוחלט להקדימן

ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת 10.03.2014 צילום: פלאש 90ח''כ משה גפני בישיבה בכנסת. צילום: פלאש 90

אם יוחלט על הקדמת הבחירות, יעלו המפלגות החרדיות סדרה של דרישות בתמורה לתמיכתן בראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הבחירות. בין השאר דורשים החרדים תקציבים לישיבות ולרשתות החינוך החרדיות, הסרת הסנקציות הפליליות מחוק הגיוס, ביטול ההקלות בגיור ותיקון בקצבאות הילדים. דרישה נוספת היא שנתניהו יתחייב בכתב בעניינים אלה ולא יסתפק בהבטחה בעל פה.

"אלה הדרישות העקרוניות שלנו, והפעם נתעקש על הסכם חתום ומניח את הדעת ולא שוב באמירות וחיוכים", אמר ל-ynet מקור ביהדות התורה.

לפי ערוץ 7, מאיר ברגר מהעיתון החרדי "המבשר" דיווח כי החרדים דורשים תיקון בתקציבי הישיבות, תיקון בקצבאות הילדים, הסדרה של חוק הגיור ושינוי של חוק הגיוס. על פי הדיווח, אחד המתווכים בין נתניהו לחרדים אמר לח''כים החרדים: "אתם חלק מהקואליציה הבאה. תפנימו את זה כבר. בואו נחליט על כך מראש".

יהדות התורה סירבה להצעת נתניהו להבטיח תמיכה בו מראש לאחר הבחירות, בשל התנגדותו של הרב אהרן לייב שטיינמן

כלי תקשורת במגזר החרדי דיווחו כי האשכנזים החסידים וש"ס הכריעו בעד נתניהו, אבל הליטאים עוד לא נתנו תשובה. יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אמר בתגובה: "לא היה ולא נברא. זה לא סגור".

ביהדות התורה אמרו לערוץ 7, כי המפלגה סירבה להצעת נתניהו להבטיח תמיכה בו מראש לאחר הבחירות, בשל סירובו של הרב אהרן לייב שטיינמן. "לא ייתכן שאחרי שנתניהו גרם נזק כל כך גדול לציבור החרדי ולצורכי עולם התורה, הוא יבקש תמיכה פוליטית כדי להציל את עורו", אמרו מקורות במפלגה.

באתר לדעת מציינים שעיקר המו"מ בין נתניהו והמפלגות החרדיות החל ביום ראשון בלילה, והוא נמשך עד סוף השבוע. חברי הכנסת מיהדות התורה ומש"ס מעדכנים את הרבנים בהתפתחויות במו"מ. חבר כנסת חרדי בכיר אמר: "נתניהו מבקש לחזור לברית הטבעית ולשכוח את השנתיים שהיו. לנו קשה לשכוח, אך אם נקבל את מבוקשנו יש על מה לדבר".

לידיעה ב-ynet

לידיעה בערוץ 7

לידיעה בלדעתאיך תוכל לפעול?