העמקת ערכים

6.9 מ' ש' יוקצו לתוכנית לחיזוק הזהות היהודית בפטור ממכרז

התקציב יועבר לעמותת מבראשית, המעבירה את התוכנית בבתי הספר. סגן שר החינוך, אבי וורצמן, היה מנהל העמותה

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrשר החינוך, הרב שי פירון. צילום: כנס כיפה, flickr

תוכנית העבודה של משרד החינוך ל-2014 מציגה, תחת הכותרת "טיפוח זהות וערכי מורשת ייחודיים בתוך מרחב חיים משותף", יעד להרחבת לימודי היהדות ופעילויות שקשורות לתכנים יהודיים בבתי הספר הממלכתיים. המשרד יגדיל ב-33% את מספר התלמידים שמשתתפים בתוכנית מסע ישראלי לחיזוק הזהות היהודית. את התוכנית מיישמת עמותת מבראשית.

המשרד ממשיך את התקשרותו עם העמותה לצורך הפעלת התוכנית. משרד האוצר פטר ממכרז את ההתקשרות עם העמותה, מכיוון שלמשרד החינוך היתה אפשרות להאריך את ההתקשרות הקודמת עם העמותה.

לפי ידיעה ב-"TheMarker", עמותת מבראשית הוקמה על ידי הרב מוטי אלון. הרב אלון גם היה ראש העמותה עד להרשעתו בשתי עבירות של מעשה מגונה בנער בסוף 2013. אבי וורצמן, שהיה מנהל העמותה, ממלא כיום את תפקיד סגן שר החינוך.

עמותת מבראשית תוקצבה ב-2013 וב-2014 ב-23 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך

מבראשית היא אחת מכמה עמותות שמקבלות ממשרד החינוך מיליוני שקלים, כדי להפעיל תוכניות לחיזוק ערכים יהודיים בבתי הספר. במרס-אפריל השנה העביר המשרד כ-4.5 מיליון שקל נוספים לעמותה, ובחודשים נובמבר 2013 עד מרס 2014 קיבלה העמותה מהמשרד 16 מיליון שקל. בסך הכל עמותת מבראשית תוקצבה ב-2013 וב-2014 ב-23 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך.

המשרד מתכנן להגדיל את מספר בתי הספר הממלכתיים שבהם ניתנים שיעורי תגבור ביהדות מ-35 ל-75, ולהקים 47 מסגרות לפעילויות "התחדשות יהודית פלורליסטית". לאחרונה הקצה המשרד 4.5 מיליון שקל נוספים בשנת הלימודים הנוכחית לשתי תוכניות לימודים להעמקת ערכי היהדות, הנלמדות של בבתי ספר שאינם בזרם הממלכתי-הדתי.

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר בהתקשרות שנעשתה בעקבות מכרז שבו זכתה עמותת מבראשית. במכרז נקבעה אופציה של הארכת התקשרות, וכעת המשרד מימש את האופציה.

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?